Bigindicator

Istanbul Modern

Venue  |  Exhibitions  |  Reviews
20160701155609-1186342_10151874656948979_93928728_n
Istanbul Modern
Meclis-i Mebusan Cad.
Liman İşletmeleri Sahası Antrepo No: 4, 34433 Karaköy Istanbul
Turkey
Venue Type: Museum
QUICK FACTS
Open hours
Tue-Wed, Fri-Sun 10-6; Thu 10-8
Phone
+90 212 334 73 00
Fax
+90 212 243 43 19
DESCRIPTION

Turkey’s first privately-owned museum devoted to the modern and contemporary arts, İstanbul Modern was founded in 2004 with the aim of fostering an appreciation for art among the general public. Located on the European shore of the Bosphorus, the museum quickly became a multidimensional center in which people of every age and description come together to make culture a part of their everyday lives.

In addition to permanent and temporary exhibition halls, a photography gallery, a new media space, and a video section, İstanbul Modern also has an extensive art library; a cinema in which masterworks from the history of filmmaking, new productions, and examples of films and documentaries by Turkish and other countries’ artists are shown; a museum shop which offers a wide selection of items that blend art and design; and a cafe and restaurant with an unrivalled view of the Bosphorus and the Historical Peninsula.

Our museum is a cultural and social meeting place that calls on people to come and create and to engage in artistic endeavors of their own. Education is an important part of İstanbul Modern’s mission and many different programs and activities are organized to promote a love of art among everyone –especially children and young people– and encourage them to actively take part.

Through activities that are specially designed to simultaneously appeal on several different levels, visitors at İstanbul Modern can witness the past and present of art in Turkey while catching glimpses of its future through interaction with distinguished national and international practitioners of contemporary art.

As a center of attraction, İstanbul Modern strengthens the creative exchange among Turkish and international artists while also serving as a showcase displaying Turkey’s artistic and cultural accomplishments for the whole world to see.


Türkiye’de modern ve çağdaş sanata ayrılmış ilk özel müze olan İstanbul Modern, 2004 yılında, modern sanatın toplum içinde daha yaygınlaşmasını desteklemek amacıyla kuruldu. İstanbul Boğazı kıyısında yer alan müze, çok kısa sürede her yaştan, her kesimden geniş kitlelerin paylaştığı, gündelik yaşamla kültürün buluştuğu çokyönlü bir kültür merkezine dönüştü.

İstanbul Modern’de, sürekli ve süreli sergi salonları, fotoğraf galerisi, yeni medya alanı, video bölümünün yanı sıra sanatla ilgilenen herkese yönelik kütüphane, dünya sinema tarihinin başyapıtları, yeni filmler, çeşitli ülke ve Türk sinemalarından örnekler ve belgesellerin sunulduğu sinema, sanatla tasarımın buluştuğu çok çeşitli hediyelik eşyaları içeren mağaza ile Boğaz’ın ve tarihî yarımadanın eşsiz manzarasına sahip olan kafe ve restoran yer alıyor.

Müzemiz, insanları birlikte yaratmaya, üretmeye çağıran kültürel bir katılım ve sosyal buluşma mekânı... Farklı programları kapsayan eğitim programları, özellikle çocuk ve gençlere sanatı sevdirmeyi ve etkin biçimde sanata katılımlarını sağlamayı hedefliyor.

İstanbul Modern’de ziyaretçiler görsel ve sanatsal eserlerle oluşturulan çeşitli öykülerle hem Türkiye’nin bugününü ve geleceğini izliyor hem de çağdaş sanatın uluslararası seçkin sanatçılarını bir arada görme olanağı buluyor.

Müzemiz bir etkileşim noktası olarak Türk ve Batı sanatı arasındaki yaratıcı alışverişi güçlendirirken, geçmişi ve geleceği ile ülkemizin sanatsal ve kültürel birikimini dünyaya sunuyor.

ArtSlant has shutdown. The website is currently running in a view-only mode to allow archiving of the content.

The website will be permanently closed shortly, so please retrieve any content you wish to save.